Jak vnímáme svobodu ve škole Sen?
Pod pojmem svoboda si každý představí něco trochu jiného. Zejména, pokud se jedná o svobodu dětí. Chtěli bychom vám přiblížit, jak se na svobodu díváme ve svobodné demokratické škole Sen.
Sebeřízené učení
Jako zásadní považujeme úplnou svobodu ve vzdělávání. Věříme konceptu sebeřízeného učení, kde dítě samo rozhoduje o tom, co se bude učit, jakým způsobem a s kým. Učení se tak stává přirozenou součástí života a může být velmi efektivní, protože dítě je vnitřně motivované se učit. V praxi to může vypadat tak, že si děti většinu času “jen” hrají. Hru však považujeme za důležitou součást učení, děti se hraním učí mnoho důležitých kompetencí, které není možné naučit konvenční výukou.
K většímu podílu konvenčního učení typicky dochází ve svobodných školách až později, kdy děti už přemýšlí o tom, co budou dělat po škole. Nebývá pro ně problém dohnat za rok učivo celé základky, když se pro to rozhodnou, protože to např. potřebují k přijímacím zkouškám. Ze zkušeností absolventů svobodných škol vyplývá, že při dalším studiu mají srovnatelné znalosti s žáky běžných škol, mají však navíc obrovskou výhodu v tom, že mají chuť se učit, jsou zvyklí se ptát a pedagoga berou jako rovnocenného partnera.
Ve škole Sen chceme žáky podporovat v realizaci vlastních her, činností a projektů. Rozvíjíme tak jejich kreativitu a podnikavost. Pedagogové jsou připraveni pomoci, poradit, poskytnout zpětnou vazbu nebo se zapojit, pokud o to děti projeví zájem. Ve škole chceme vytvořit podnětné prostředí vhodným vybavením, i různorodými aktivitami od pedagogů. Veškeré aktivity však vždy budou zcela dobrovolné, bez jakékoliv vnější motivace a bez nevyžádaného hodnocení.


Respektujeme přirozený vývoj dětí
Děti jsou přirozeně zvídavé a chtějí se učit. U předškolních dětí to většina lidí nezpochybňuje. Ve společnosti se však rozšířil mýtus, že tato dětská vlastnost kolem šestého roku skončí. Příčinou je systém tradičního školství, který používá tlak, vnější motivaci, hodnocení a kurikulum nerespektující individuální zájmy dětí, které tak brzy po nástupu do školy ztratí vnitřní motivaci se učit a učení se jim mnohdy vyloženě zprotiví.
Pokud však dětem vytvoříme vhodné podmínky, mohou si nadšení z učení udržet po celý život. Škola pak může být radostí jak pro žáky, tak pro učitele. Ve svobodné škole dochází k učení přirozeně, děti následují své zájmy a učí se to, co potřebují. Konkrétní dovednosti si osvojují až ve chvíli, kdy jsou na to vývojově připraveny.
Pro děti je přirozené si hrát. Hra je významným prostředkem učení, který se za tímto účelem vyvinul u lidí i zvířat. Považujeme za přínosné dětem umožnit si hrát do co nejvyššího věku. Děti bývají také divoké nebo neposedné. Hra jim umožňuje jejich divokost realizovat. V naší škole mohou děti dosyta řádit, pohybovat se, hrát bojové hry, nebo zkoušet stále něco nového.
Hranice a jak je skloubit s demokracií
Ve svobodné demokratické škole se děti podílejí na rozhodování a tvorbě pravidel. Mají stejnou váhu hlasu, jako dospělí. Přestože jsou dospělí v menšině, mohou prosadit své potřeby a hranice díky metodě hlasování zvané sociokracie.
Stejně jako v rodině, také ve škole je třeba mít nastavené hranice. Považujeme za důležité vytvořit dětem zdravé prostředí a vést je ke zdravému životnímu stylu. Z toho plynou určité hranice v oblasti využívání technologií, zdravé stravě a pobytu venku. Konkrétní pravidla v těchto oblastech budeme tvořit společně s žáky. Dospělí ale pohlídají, aby se neodchýlila od dohodnutých mantinelů.
Pokud jde o využívání technologií, je pro nás nepřijatelné, aby děti větší část dne trávily sledováním videí na youtube. Za rozumnou dobu považujeme hodinu denně, možná o něco málo více. Jinak se však díváme na kreativní využití počítače, jako je programování, kreslení nebo tvorba animací. Dovedeme si představit, že pro tento typ činností dobu omezovat nebudeme. Naším cílem je, aby děti nepodléhaly závislosti na mobilech a počítačích. Ve svobodné škole však bude zvládnutí této oblasti výzvou a předpokládáme, že hledání funkčních pravidel bude mít dlouhodobý vývoj. I to je ale příležitost pro diskuse a hledání shody s respektem ke všem zúčastněným, ze kterých si děti mohou do života odnést funkční komunikační techniky.


Svoboda pro celou rodinu
Jedním z cílů naší školy je vytvořit rodinám podmínky, ve kterých se budou všichni cítit co nejvíce svobodně. Nechceme nikoho nutit do školy chodit. Žáci mohou plnit školní docházku formou denního studia, nebo formou individuálního vzdělávání a při tom docházet do školy libovolný počet dnů v režimu klubu.
Rodiče mají možnost zapojit se sami do chodu školy, být součástí školní komunity, nebo jen své dítě do školy libovolně dlouho doprovázet.